Yoga, stretching, mobilizacje…

Gibkość to obszerność zakresu ruchu, przez które stawy zdolne są do poruszania. Naturalny zakres ruchu każdego stawu zależy od budowy stawu oraz powiązanych z nim ścięgien,mięśni i więzadeł stawowych. Ponadto, na gibkość stawu mają wpływ płeć, nawykowe używanie danego stawu oraz stan rozciągnięcia powiązanych z nim struktur.

Ponieważ wiele urazów zdarza się kiedy kończyna lub mięsień używane w zakresie wykraczającym poza aktualne granicę, trening gibkości, który stopniowo zwiększa zakres ruchów może obniżyć ryzyko urazu. Poza ograniczeniem ryzyka urazu, nieelastyczne mięśnie mogą spowodować obniżenie optymalnej sprawności. Odpowiednio rozciągnięte mięśnie, łatwo wykonującego pełen zakres ruchów, wymagają mniejszego nakładu energii i pomagają w szybszym tempie odzyskiwać sprawność. Gibkość zależy od uprawianego sportu, a ogólna zasada jest taka, że sportowiec powinien charakteryzować się gibkością w nieco większym zakresie ruchów niż to konieczne w przypadku osoby nie uprawiającej sportu, aby bez przeszkód mógł wykonywać czynności związane z uprawianą dyscypliną.

źródło „Fizjologia sportu dla trenerów

Na zdjęciu Reprezentacja Polski Slalomistów Kajakowych podczas porannych zajęć na zgrupowaniu w Lipsku 26.07.2018

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.